Transport lotniczy

Transport lotniczy jest to najmłodszy rodzaj transportu towarów. Polega na przewozie statkami powietrznymi ładunków opakowanych w palety lub kontenery do każdego miejsca na świecie. Transport lotniczy może dotrzeć nawet do miejsc niedostępnych dla innego rodzaju środków. Charakteryzuje się najkrótszym czasem dostawy. Generuje za to najwyższe koszty wysyłki, co uznaje się jego największą wadę. Jest to rodzaj transportu, który dzięki wprowadzaniu najnowszych technologii rozwija się najbardziej dynamicznie i gwarantuje wysokie bezpieczeństwo. Jest też uznany za jeden z najbardziej ekologicznych.

Rodzaje transportu lotniczego:

Najbardziej popularnym rodzajem jest transport lotniczy cargo – jest to najprostsza usługa polegająca na przewozie towaru bezpośrednio z portu do portu. Loty mogą być obsługiwane przez samoloty pasażerskie ( w takim wypadku towar znajduje się w ładowni) lub towarowe przeznaczone do przewozu odpowiedniego rodzaju ładunku.  Transport tego rodzaju odbywa się zarówno na trasach krajowych jak i międzynarodowych. Często są to kursy stałe. W zależności od potrzeb mogą być to  jednak również dodatkowe, specjalnie dedykowane kursy.

Skontaktuj sie bezpośrednio z działem specjalizującym się w transporcie drogowym

Transport i spedycja drogowa:

Kolejny rodzaj to kurierski transport lotniczy czyli szybki przewóz przesyłek o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Często są to dokumenty oraz paczki nadawane priorytetowo, kiedy zależy nam na czasie dostawy. Na tę usługę coraz częściej decydują się nie tylko firmy, ale również osoby prywatne.

Dodatkowo wyróżniamy również transport morsko-lotniczy – przesyłki nadawane są z wykorzystaniem kilku środków transportu. Najczęściej ten rodzaj przewozu wybierany jest przy wysyłce z Chin, Tajwanu czy Korei i pomaga zoptymalizować koszty transportu nieznacznie wydłużając czas dostawy.

Same samoloty ze względu na rodzaj konstrukcji dzielimy na wąskokadłubowe ( wykorzystywane na krótszych trasach, o mniejszych możliwościach ładunkowych) oraz szerokokadłubowe ( kursujące na długich trasach transkontynentalnych służące do transportu większych przesyłek).

Ze względu na przeznaczenie samoloty można podzielić na : pasażerskie, osobowe, towarowe i wojskowe.

model planes 1566822 640 Lad Transport

Zalety transportu lotniczego

Bezsprzecznie największą zaletą tego rodzaju transportu jest szybkość. Dzięki dużej częstotliwości lotów oraz prędkości, z jaką przemieszczają się samoloty jest to zdecydowanie najszybszy sposób dostarczenie towaru do miejsca przeznaczenia. Dlatego ta opcja jest często wybierana do transportu towarów o krótkim terminie ważności, łatwo psujących się lub wrażliwych na czynniki zewnętrzne.

Stosunkowo niewielka liczba przeładunków minimalizuje ryzyko uszkodzenia towarów wrażliwych. Poza tym, żeby skrócić czas oczekiwania, transportu lotniczego używa się często do nadania dokumentów wymaganych w oryginale.

Samoloty są w stanie dotrzeć do miejsc trudno dostępnych i słabo skomunikowanych przez co nieosiągalnych dla innych środków transportu. Poza tym w porównaniu do innych środków przewozu są określane jako mało szkodliwe dla środowiska, a przede wszystkim bezpieczne i mało kolizyjne. Porównując różne rodzaje środków transportu, lotniczy charakteryzuje się najmniejszą liczbą wypadków.

Wady transportu lotniczego:

Za największy minus transportu lotniczego uważa się cenę. Wybierając ten środek transportu trzeba faktycznie liczyć się z wyższymi kosztami nadania towaru ( jednak przy niewielkich przesyłkach, ten koszt może okazać się nie dużo większy). Dodatkowo niemożliwe jest nadawanie przesyłek wielkogabarytowych, problemem są również przesyłki o niestandardowych rozmiarach. Ograniczona ładowność jest w tym wypadku dużym problemem. Maksymalna wysokości nadawanych paczek może wynosić 75 cm na trasach europejskich, 160 cm na trasach transatlantyckich, natomiast samoloty cargo dopuszczają  220 cm wysokości przesyłki.

Dodatkową wadą jest duże uzależnienie transportu lotniczego od warunków atmosferycznych, jednak czas dostawy nie powinien wydłużyć się w tym wypadku aż tak bardzo, jak przy wykorzystaniu np. transportu morskiego.

Charakterystyka transportu lotniczego:

Myśląc o transporcie lotniczym od razu można mieć skojarzenie z nowoczesnością. Jest to najmłodszy środek transportu, który ciągle prężnie się rozwija.  W ramach tej usługi spedycyjnej możemy zamówić między innymi dostarczenie ładunku na terminal lotniczy, obsługę celną towarów (jeśli przylatują z zagranicy), magazynowanie, przechowanie towaru, obsługę prawną dokumentów. Dodatkowo istnieje cały wachlarz możliwości związanych z doradztwem z zakresu logistyki i transportu.

Transport lotniczy szczególnie istotny jest dla krajów o dużej powierzchni, gdzie przewóz innymi środkami lokomocji trwałby nieporównywalnie długo. Problem stanowią przesyłki o  dużych bądź niestandardowych wymiarach, dlatego często przy przewozie tego typu towarów tworzy się specjalne palety i kontenery. Są one zabezpieczone  folią lub siatkami ułatwiając załadunek i rozładunek. Dynamiczny rozwój transportu powietrznego  oraz duże nakłady finansowe inwestowane w ten sektor gospodarczy dają coraz większe możliwości i szerszy dostęp do tego rodzaju usługi.

Infrastruktura w transporcie lotniczym:

W transporcie powietrznym podobnie jak w innych rodzajach transportu wyróżnia się infrastrukturę liniową oraz punktową.

Infrastruktura liniowa obejmuje przestrzeń powietrzną czyli obszar kontrolowany przez lotnisko oraz drogę lotniczą. Drogą lotniczą określamy wyodrębniony z przestrzeni powietrznej obszar o ściśle określonych wymiarach, w którym poruszają się statki powietrzne. Szerokość drogi krajowej to 10 mil morskich, a międzynarodowej 20 mil morskich. Ustalona wysokość to 900 do 12 000 m standardowego nastawienia wysokościomierza. Dzięki tak ścisłym wytycznym możliwy jest skuteczny nadzór nad natężonym nawet ruchem lotniczym.

Infrastruktura punktowa to najkrócej mówiąc lotniska, porty lotnicze i lądowiska. Charakter punktowy mają również urządzenia naziemne służące do monitorowania ruchu samolotów. Są to przede wszystkim radary, radiostacje, urządzenia radiolokacyjne czy radionawigacyjne. Dostarczają one informacji o pozycji czy statusie statku powietrznego oraz umożliwiają jego identyfikację.   

Dodatkowo wyróżnia się również wzrokowe pomoce nawigacyjne, takie jak między innymi światła drogi startowej czy świateł drogi kołowania.

Podział środków transportu lotniczego

W transporcie lotniczym typu cargo używa się odpowiednio oznaczonych i zabezpieczonych palet oraz kontenerów. Kontenery są bardziej zabudowane i z każdej strony chronią załadowany towar dopasowując się idealnie do przestrzeni ładunkowej. Paleta lotnicza konstrukcją przypomina płytę aluminiową, która pokryta jest siatką zabezpieczającą towar.  Maksymalny ładunek, który możemy przewieźć zarówno za pomocą palet jak i kontenerów to 6 ton. Palety oraz kontenery używane w transporcie lotniczym noszą specjalną nazwę ULD (Unit Load Device).

Za podstawowy dokument używany w transporcie lotniczym uważa się list przewozowy, który świadczy o przyjęciu towaru oraz zawarciu umowy z przewoźnikiem. Wyróżniamy trzy typy takich listów :

AWB (Air Waybill)

Świadczy o zawarciu umowy lotniczej w obrocie międzynarodowym, zawiera podstawowe dane o warunkach przewozu, sporządzany jest wyłącznie w języku angielskim w 3 oryginałach oraz 6 kopiach

MAWB (Master Air Waybill)

Lotniczy list przewozowy przygotowywany przez spedytora, w sytuacji kiedy wysyła przesyłki wielu klientów w jedno miejsce przeznaczenia

HAWB (House Air Waybill)

 Spedytorski list przewozowy zawierający poza wymaganymi standardowo danymi, spis ze wszystkimi pojedynczymi paczkami oraz  informacje o stawce przewozu.

Transport lotniczy w Polsce:

Transport powietrzny w Polsce nie jest na pewno główną gałęzią transportu, ale ciągle się rozwija. Coraz większe znaczenia zaczął mieć po roku 1989. Ze względu na niewielkie odległości między głównymi miastami Polski transport lotniczy krajowy nie jest dominującym środkiem przewozu towarów. Jest jednak zdecydowanie najszybszą drogą dostarczenia przesyłek i dzięki temu nabiera powoli coraz większego znaczenia. Częstotliwość przewozów międzynarodowych zauważalnie wzrosła po roku 2004 – po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej. Zauważyć można podjęte inwestycje służące usprawnieniu istniejących portów lotniczych oraz umożliwienie przyjęcie większej liczby samolotów, jednak wysokie koszty sprawiają, że ten rodzaj transportu ciągle stanowi niewielki procent w odniesieniu do całości. Główny rodzaj przesyłek, to wciąż niewielkie listy, dokumenty lub ewentualnie towary o krótkim terminie przydatności, które z tego względu muszą być dostarczone jak najszybciej. 

Główne porty lotnicze w kraju to :

Warszawa-Okęcie

Kraków – Balice

Gdańsk- Rębiechowo

Katowice-Pyrzowice

LAD Transport - dokąd jeździmy?

Firma LAD Transport realizuje przeowzy na terenie całego świata. Realizujemy transporty krajowe, transport międzynarodowy. Korzystamy przy tym z różnych środków transportowych, między innymi kolej, lotnictwo, transport morski, transport ciężarowy i busami 3,5 t.
mapa transport

Trasporto su misura per le tue aspettative!

Se stai cercando un'azienda di trasporti affidabile che si distingua per professionalità, sei nel posto giusto! I nostri autisti hanno molti anni di esperienza, qualifiche necessarie e capacità che favoriscono l'esecuzione degli ordini.

Disponiamo di una flotta adatta al trasporto di vari tipi di merci, oltre che di merci ADR. Tutto questo significa che garantiamo la piena sicurezza del trasporto.

Trasporti e spedizioni stradali:

Trasporti marittimi, ferroviari e aerei e marittimi:

Transport i spedycja ekspresowa do 3,5t :

Trasporto e spedizioni ADR, cisterne: