Transport w Unii Europejskiej

Firma transportowa LAD Transport zajmuje się transportem ładunków. Realizujemy transport różnymi środkami transportowymi na całym świecie. Jednym z częstszych kierunków transportowych są kraje Unii Europejskiej - tzw. transport wewnątrz-wspólnnotowy. Mamy duże doświadczenie w transporcie do tego kraju. Zapraszamy do wyceny transportu lub do kontaktu bezpośredniego z naszym specjalistą.

Transport kabotażowy na terenie Unii Europejskiej

Kabotaż występuje wtedy, gdy transport drogowy krajowy realizowany jest w ramach kraju, w którym firma realizująca transport nie posiada swojej siedziby. Dla przykładu firma z siedzibą w Polsce, świadczy usługi transportowe z Paryża do Marsylii.

Obecny akt prawny regulujący przepisy o kabotażu w Unii Europejskiej to przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o nr 1072/2009 z dnia października 2009 r. Rozporządzenie doprecyzowane jest przez prawo krajowe, do którego to rozporządzenie zostało wcielone.

Skontaktuj sie bezpośrednio z działem specjalizującym się w transporcie drogowym

Transport i spedycja drogowa:

Kabotaż może być ykonywany przez każdego przeowźnika, który wykonuje zarobkowy transport drogowy rzeczy, przy czym posiadazarejestrowaną firmę i licencję transportową na realizację przewozów międzynarodowych.

Ten rodzaj transportu można zakwalifikować jako element transportu miedzynarodowego, ponieważ dopiero po dostarczeniu do celu i rozładunku z takiego transportu, przewoźnik może realizować transport kabotażowy (ma to na celu uniknięcie przejazdów pojazdów ciężarowych bez załadunku). Firma transportowa, może realizować przewozy kabotażowe na przykład po częściowym rozładunku towarów. Takie zlecenie wykonuje się tym samym pojazdem, którym realizowany był transport, a w przypadku zespołu pojazdów, tym samym pojazdem silnikowym.

Kolejną restrykcją jest ilośc wykonywanych transportów kabotażowych- w ramach jednego Państwa członkowskiego, można wykonać jedynie trzy takie przewozy (3 przewozy w ciągu 7 dni).
transport cysterną chemiczną

Wymagane dokumenty do przewozu

W zależności od typu transportu, ilość potrzebnych dokumentów będzie ulegała zmianie. Zupełnie inna dokumentacja wymagana jest w przypadku transportu towarów niebezpiecznych, a inna w przypadku transportu ponadnormatywnego. Poniżej pokrótce omówieone zostaną podstawowe dokumenty:

Dokumenty administracyjne:

Licencja wspólnotowa:

Licencja umożliwiająca wykonywanie transportu, tu istotne, transport musi mieć charakter zarobkowy, w ramach Państw do tej wspólnoty należących. Licencję wspólnotową moga uzyskać przedsiębiorcy zarejestrowani w kraju członkowskim UE lub ci zarejestrowani w kraju należącym do EOG. Taką licencję wydaje Ministerstwo Infrastruktury i umożliwia ono wykonywanie zarobkowego, międzynarodowego transportu drogowego rzeczy i osób w relacjach dwustronnych – między Polska i państwami UE. Poza tym pozwala na tranzyt przez Państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Zezwolenie transportowe CEMT:

Zezwolenie wydawane dla przedsiębiorców, których siedziba działalności mieści się w kracju członkowskim CEMT. Zezwolenie pozwala na wykonywanie usług transportu międzynarodowego (nie zawiera się na tym zgoda na wykonywanie kabotażu). Do otrzymania tego zezwolenia potrzebne są odpowiednie ceryfikaty dla pojazdu. Chodzi o normy emisji spali EURO 4, EURO 5 i EURO 6.

Dokumenty administracyjne:

List przewozowy:

Najbardziej podstawowy dokument. Wystawiany jest na podstawie Konwencji CMR. List przewozowy wypełnić przed rozpoczęciem podróży. Wydawany jest w trzech oryginalnych egzemplarzach. Jeden dołączony do towaru, drugi trafia do przewoźnika, trzeci pozostaje u nadawcy. Konwencja CMR nie ma przewidzianej formy związku z czym dokument ma charakter prywatny.

LAD Transport - dokąd jeździmy?

Firma LAD Transport realizuje przeowzy na terenie całego świata. Realizujemy transporty krajowe, transport międzynarodowy. Korzystamy przy tym z różnych środków transportowych, między innymi kolej, lotnictwo, transport morski, transport ciężarowy i busami 3,5 t.
mapa transport

Transport na miarę Twoich oczekiwań!

Jeśli szukasz rzetelnej firmy transportowej, którą wyróżnia profesjonalizm – świetnie trafiłeś! Nasi kierowcy posiadają wieloletnie doświadczenie, niezbędne uprawnienia i umiejętności sprzyjające realizacji zleceń.
Dysponujemy flotą przystosowaną do transportu różnego typu ładunków, a także ładunków ADR. Wszystko to sprawia, że gwarantujemy pełne bezpieczeństwo przewozów.

Transport i spedycja drogowa:

Transport i spedycja morska, kolejowa i lotnicza:

Transport i spedycja ekspresowa do 3,5 tony:

Transport i spedycja ADR, cysterny: